Sorunuzu yazin...
Arama İpuçları
Arama yapmak istediğiniz konuda , tek bir kelime veya sözcük grubu kullanabileceğiniz gibi, soru da sorabilirsiniz. Biletix Sık Sorulan Sorular arama sistemi Natural Language Processing teknolojisi ile desteklendiğinden, aradığınız konuya dair en uygun cevapları size sunmayı hedeflemektedir.

Lütfen arama yaparken mümkün olduğu kadar açıklayıcı ifadeler kullanmaya ve sorular sormaya çalışın. Örneğin, “Ödeme şekilleri neler?” ya da “Taksitle bilet alabiliyor muyuz?” gibi.

Bulduğunuz cevabın yeterli olmadığını düşünüyorsanız “Bu cevap sizin için yeterli mi?” sorusuna “Hayır” yanıtı vererek çıkan formu doldurabilir ve daha detaylı cevap almak için bize ulaşabilirsiniz. Müşteri Hizmetleri yetkililerimiz en kısa sürede sizinle bağlantıya geçecektir.

 

Kiosk Uygulaması nedir?

Kiosklar İstanbul’un çeşitli yerlerinde bulunan ve kullanıcıların günlük fatura ödeme, kontör yükleme, otobüs bileti satın alma gibi işlemlerini gerçekleştirebildikleri bir platformdur.

Kiosk Uygulamasından hangi etkinliklere ulaşılır?

Her etkinlik kategorisinin (Müzik, Spor, Sahne Sanatları,Aile Eğlencesi ve Eğitim & Diğer) hot tickets listelerinin görüntülendiği kiosklardan arama yapılarak bu kanala satışa açılmış olan tüm etkinliklere ulaşılabilir.

Nasıl bilet satın alınır?

Kiosklarda şu an yalnızca tek çekim ödeme ve etkinlik gişesi ve perakende satış noktasından bilet teslimatı ile işlem yapılmaktadır. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra referans numarasının olduğu makbuz kiosktan basılır.

Bilgilendirme için gerekli bilgiler doldurulduktan sonra ödeme yapılarak satın alma işlemi tamamlanır.

Nasıl teslim alınır?

Kiosk’dan teslim alınan makbuz ile biletinizi herhangi bir Biletix Perakende Satış Noktasından veya etkinlik günü, etkinlik gişelerinden teslim alabilirsiniz.

 

Bu cevap sizin için yeterli mi?
Teşekkür ederiz. Değerlendirmeleriniz bizim için önemli.
Cevabımız sizin için yeterli olmadıysa, aramaya devam edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.
dönüş
Powered by inbenta