Sorunuzu yazin...
Arama İpuçları
Arama yapmak istediğiniz konuda , tek bir kelime veya sözcük grubu kullanabileceğiniz gibi, soru da sorabilirsiniz. Biletix Sık Sorulan Sorular arama sistemi Natural Language Processing teknolojisi ile desteklendiğinden, aradığınız konuya dair en uygun cevapları size sunmayı hedeflemektedir.

Lütfen arama yaparken mümkün olduğu kadar açıklayıcı ifadeler kullanmaya ve sorular sormaya çalışın. Örneğin, “Ödeme şekilleri neler?” ya da “Taksitle bilet alabiliyor muyuz?” gibi.

Bulduğunuz cevabın yeterli olmadığını düşünüyorsanız “Bu cevap sizin için yeterli mi?” sorusuna “Hayır” yanıtı vererek çıkan formu doldurabilir ve daha detaylı cevap almak için bize ulaşabilirsiniz. Müşteri Hizmetleri yetkililerimiz en kısa sürede sizinle bağlantıya geçecektir.

İnternet üzerinden yapılan satışlarda, bir müşteri tarafından koltuk seçimi yapıldığında, seçilen koltuk işlemin tamamlanması için 5 dakika süresince söz konusu müşteri için bloke edilir. Eğer bu süre zarfında işlem tamamlanmaz ise koltuklar otomatik olarak satış sistemine, yeniden satış için geri döner. Özellikle yoğun ilgi gören etkinliklerde, tüm koltuklar müşteriler tarafından seçilmiş ve işlem süreci devam ediyor olabilir. Bilet durumunun "TÜKENDİ" ye dönmesi için, en son bilet seçen müşterinin işlem süresinin dolması gerekmektedir.

Bu cevap sizin için yeterli mi?
Teşekkür ederiz. Değerlendirmeleriniz bizim için önemli.
Cevabımız sizin için yeterli olmadıysa, aramaya devam edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.
dönüş
Powered by inbenta